آنتی اکسیدان
  • امیر حسین انصاری
  • 1401-07-27

آنتی اکسیدان‌ها نامی است که احتمالا شما به وفور در صنایع غذایی و آرایشی شنیده اید. تا به حال این سوال را از خودتان کرده‌اید که آنتی اکسیدان‌ چیست و چه فوایدی دارد؟ معمولا افراد کمی به دنبال جواب این سوال می‌گردند. معمولا از این ترکیب به شکل موضعی و یا خوراکی استفاده می‌کنند تا از خواص آن برای پوست و موی خود استفاده کنند. اما قبل از آنکه بخواهید این دسته از محصولات را استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا اطلاعات کافی درباره آن‌ها کسب کنید. اگر جزو افرادی هستید که می‌خواهید اطلاعات‌تان را در این زمینه کامل کنید و نیاز دارید بدانید که چه ترکیبی استفاده می‌کنید، حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آنتی اکسیدان چیست؟

تمامی متخصصان پوست و مو یادآوری می‌کنند که رادیکال‌های آزاد به پوست و موی انسان آسیب می‌زنند. پیری زودرس، بروز بیماری‌هایی چون سرطان و از بین رفتن بافت‌های سلولی نتایج رادیکال‌های آزاد هستند. پس باید برای مقابله با این موضوع اقدامات لازم را انجام دهیم. بعد از تحقیقات و آزمایشات فراوان به این نکته دست یافتند که برای مهار کردن آثار مخرب رادیکال‌های آزاد، آنتی اکسیدان‌ها بهترین گزینه هستند.

این مواد به صورت طبیعی و یا مصنوعی وجود دارند و می‌توانند از پوست بدن انسان محافظت کنند. همه انسان‌ها قادر به تولید این ماده هستند که به آن‌ها آنتی اکسیدان‌های درون زا می‌گویند. در مقابل به آنتی اکسیدان‌هایی که به صورت خوراکی یا موضعی وارد بدن انسان می‌شوند، برون زا می‌گویند.

آنتی اکسیدان‌ چگونه به سلامت پوست کمک می‌کنند؟

رادیکال‌های آزاد در حقیقت مولکول‌هایی هستند که یک یا چند الکترون جفت نشده دارند. به همین خاطر برای ثبات، تکمیل و جفت کردن الکترون های خود، نیاز دارند تا با سایر مولکول‌ها واکنش نشان دهند. پس با سرقت یک الکترون از مولکول‌های دیگر، منجر به صدمه زدن به مولکول‌های سالم می‌شود. در طی این فرآیند می‌توانند به بافت پوست یا مو آسیب برسانند. اگر میخواهید اطلاعات دقیق تری از رادیکال های آزاد داشته باشید حتما مقاله “رادیکال های آزاد چیست و چه مضراتی دارد؟” را به دقت مطالعه کنید.

کار اصلی آنتی اکسیدان‌ها این است تا الکترون‌های مورد نیاز رادیکال آزاد را از خودشان تامین کنند و اجازه ندهند به مولکول‌های سالم بدن آسیب برسانند. از همین طریق می‌توانند اثرات منفی رادیکال‌های آزاد را به راحتی مهار کنند. این ماده به راحتی به سلامت پوست، مو و بدن انسان کمک زیادی می‌کند که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم:

فواید آنتی اکسیدان برای پوست

یکی از فاکتورهایی که کیفیت و موثر بودن محصولات بهداشتی و آرایشی را تایید می‌کند، داشتن آنتی اکسیدان در ساختار آن‌هاست. معمولا در اکثر لوازم آرایشی، مخصوصا کرم‌ها، کلمه آنتی اکسیدان یا کیوتن Q10 بر روی بسته بندی یا توضیحات آن نوشته شده است؛ یعنی این محصول می‌تواند تاثیرات شگفت انگیزی بر روی روی پوست‌تان بگذارد که به موارد زیر دسته بندی می‌شوند.

آنتی اکسیدان

جلوگیری از پیری زودرس و جوانسازی

همه ما می‌دانیم که کلاژن ماده اصلی سازنده پوست است. تولید این ماده براثر افزایش سن و همچنین اثرات منفی رادیکال‌های آزاد، کم و یا متوقف می‌شود. نتیجه این روند، ایجاد خطوط چین و چروک بر روی پوست می‌شود. پس برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد و تحریک تولید کلاژن، بهترین گزینه استفاده از محصولاتی است که سرشار از آنتی اکسیدان هستند. این ترکیبات با اثرات استرس اکسیداتیو که به علت تجمع رادیکال‌های آزاد است، مبارزه می‌کند. پس به راحتی از ایجاد خطوط ریز، چین و چروک، شل شدن پوست، جوش‌ها و لکه‌های پوستی جلوگیری می‌کند. به بیان ساده‌تر محصولاتی که آنتی اکسیدان دارند موجب جوانسازی پوست می‌شوند.

کاهش آسیب‌های مضر اشعه خورشید

بزرگ‌ترین عامل و دشمن سلامتی پوست انسان اشعه خورشید است. نه تنها سلامت پوست را به خطر می‌اندازد، بلکه عامل مهمی در ایجاد سرطان و انواع بیماری‌هاست. استفاده از ترکیبات آنتی اکسیدان همراه با کرم‌های ضد آفتاب سبب محافظت پوست در برابر آسیب UV می‌شود. البته پیشنهاد می‌کنیم از این ترکیبات روزانه و به طور مستمر و دائم استفاده کنید.

ترمیم آسیب دیدگی و کاهش التهابات پوستی

التهابات پوستی ممکن است در اثر عوامل مختلفی به وجود بیاید. آفتاب سوختگی، حساسیت پوستی و… همگی منجر به التهاب پوست می‌شود. خوشبختانه همه آنتی اکسیدان‌ها دارای خواص ضد التهابی هستند. این مواد میتواند به کاهش التهاب کمک کرده و تأثیر آرام بخشی بر پوست داشته باشند. پس زمانی که این ترکیبات را استفاده می‌کنید به طور طبیعی به ترمیم بافت پوست‌تان کمک می‌کنید. برخی از آنتی اکسیدان ها، مانند ویتامین C منجر به ترمیم بافت پوست آسیب دیده می‌شود و می‌تواند محرک خوبی برای تولید کلاژن شود.

تغییر رنگدانه‌های پوستی

در طول زمان عوامل زیادی منجر به تغییر در تولید ملانین پوست ما می‌شود. ایجاد لکه‌های تیره و ناهموار بودن رنگ پوست، احساس ناخوشایندی به همه افراد می‌دهد. اما خبر خوب اینکه آنتی اکسیدان ها می‌توانند از رنگدانه سازی غیرطبیعی پوست جلوگیری کنند. یعنی اگر به صورت مکرر از این ماده استفاده کنید، به مرور زمان متوجه روشن‌تر شدن پوست‌تان خواهید شد. یعنی میزان لکه‌های تیره پوست کاهش پیدا کرده و در دراز مدت کاملا محو می‌شوند.

آنتی اکسیدان

خواص آنتی اکسیدان برای مو

هیچ کسی نیست که از ریزش مو رنج نبرد. زمانی که آنزیم‌های مضر برای فولیکول مو هستند که سبب ریزش موهای ارثی و هورمونی می‌شود. اما مصرف خوراکی آنتی اکسیدان‌ها سبب مهار این آنزیم‌ها شده و در مقابل فولیکول مو را تقویت می‌کند. علاوه بر این با حفظ فرآیند تولید کلاژن در بدن، امکان رشد مجدد موها را فرآهم می‌کند. پس فراموش نکنید که با مصرف خوراکی آنتی اکسیدان ها می‌توانید به موارد زیر دست پیدا کنید:

  • جلوگیری از ریزش مو
  • رویش مجدد موها
  • محافظت از مو

فواید آنتی اکسیدان برای بدن

آنتی اکسیدان‌ها به حدی در محافظت از بدن نقش دارند که می‌توانند از بروز برخی بیماری‌های سخت جلوگیری کنند. اگر این ماده در بدن وجود نداشته باشد و یا از طریق مصرف خوراکی به بدن وارد نشود، آنگاه رادیکالهای آزاد به سرعت به بدن آسیب می رسانند و منجر به مرگ می شوند. چون به راحتی به DNA و سایر مولکول‌های بدن آسیب می‌زنند. پس در نتیجه آن بروز انواع بیماری‌های سرطان، پیری زودرس، تصلب شرایین، بیماریهای قلبی، التهاب مفاصل، از دست دادن بینایی می‌شود.

پس برای تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش عفونت و شدت بیماری مصرف قرص های آنتی اکسیدان یا مواد خوراکی سرشار از آنتی اکسیدان بسیار تاثیر گذار است. آنتی اکسیدان می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند تا بدن در برابر ویروس‌های عفونی و سایر بیماری‌ها مقاومت کند.

آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان‌ها در کجا وجود دارند؟

گفتیم که از این ماده به صورت مصنوعی نیز استفاده می‌شود. یعنی این ماده را در ترکیبات لوازم آرایشی و بهداشتی قرار می‌دهند تا با مصرف آن‌ها بر روی پوست، منجر به محافظت در برابر رادیکال‌های آزاد شوند. معمولا درون اکثر کرم‌های ضد آفتاب، کرم‌های مرطوب کننده، انواع کرم‌های درمانی پوست و غیره آنتی اکسیدان وجود دارد. اما علاوه بر این به صورت طبیعی نیز در مواد غذایی نیز یافت می‌شوند.

غذاهای گیاهی منابع غنی آنتی اکسیدان هستند. آنها بیشتر در میوه ها و سبزیجات و سایر غذاها از جمله آجیل ، غلات سبوس دار و برخی گوشت ها ، مرغ و ماهی یافت می شوند. پس سعی کنید همواره در رژیم غذایی‌تان از این ماده برای حفظ سلامتی‌تان استفاده کنید.

سخن آخر

آنتی اکسیدان ها از ترکیبات مهمی هستند که در عملکرد سیستم ایمنی بدن ما نقش مهمی دارند. این ترکیبات مهم در بدن انسان با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و آن ها را از بین می برند. هم به صورت طبیعی در بدن تولید می‌شوند و هم می‌توانید از مواد غذایی این ماده را تامین کنید. بهترین راه این است که مواد غذایی مصرف کنید که سرشار از آنتی اکسیدان باشد. همچنین برای مراقبت از پوست، حتما باید از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده کنید که درون ترکیبات آن‌ها، این مواد یافت شود. وجود آنتی اکسیدان‌ها در بدن همه ما ضرروی است.

یک دیدگاه برای “آنتی اکسیدان چیست؟ + چه فوایدی برای بدن دارد؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *